Twój partner może budzić w Tobie strach, ale nie oznacza to, że taka sytuacja powinna mieć miejsce. Silny i wiedzący czego chce mężczyzna to nie taki, który wzbudza szacunek za pomocą strachu. A jednak wiele kobiet wciąż wchodzi w związki z facetami, którzy budzą w nich grozę, bo utożsamiają to z siłą. Tymczasem związek powinien opierać się na równości i szacunku, którego nie buduje się na strachu.

Kiedy boisz się mu postawić

W związku niezmiernie ważne jest proste wykładanie swojego zdania. Ma to służyć oczywiście wypracowaniu kompromisu, ale także uniknięcia sytuacji, w której jeden partner rezygnuje z czegoś cały czas na rzecz drugiego. Jeśli boisz mu się postawić w obawie przed gwałtowną reakcją, to doskonały znak, który świadczy o tym, że wasza relacja nie jest na właściwym poziomie. Masz prawo wymagać od swojego partnera, aby ustąpił czasami na twoją rzecz. To samo tyczy się konfrontacji. Jeśli boisz się wyrażać swoich uczyć i emocji przy drugiej połówce, bo wiesz, że ona myśli inaczej, to wskazuje na to, że strach zaczął być w waszej relacji bardzo niezdrowy.

Nie przepraszaj, kiedy nie masz za co

Wiele kobiet i mężczyzn, którzy tkwią w związku z osobą, której się boją, ma zwyczaj przepraszania, gdy tylko pojawia się jakieś zagrożenie. Bez względu na to, czy w ogóle jest za co przepraszać albo, czy to faktycznie nasza wina, czy czysty przypadek. Takie zachowanie nie tylko cały czas utwierdza nas w strachu, ale do tego dajemy pełną przewagę naszej drugiej połówce. Z czasem zacznie wymagać ona od nas całkowitego brania winy na siebie, a to spowoduje, że będziemy cały czas żyć z poczuciem winy i w ciągłym stresie, co na pewnie nie pomoże nam wyjść z relacji, która nas krzywdzi. A nasz partner na pewno nie pozwoli nam łatwo od siebie odejść.

Nie rezygnuj z tego, co kochasz

Zmienianie swoich planów po to, żeby dopasować się do naszego partnera, to z pozoru nic złego, jeśli zdarza się raz czy dwa razy i nie jest dla nas bolesne. Staje się jednak problemem, kiedy jesteśmy w stanie rzucić wszystko, kiedy tylko nasz partner nas o to poprosi albo wręcz tego zażąda. Jesteśmy w stanie wtedy rezygnować z naszych planów, bez względu na to, jak ważne dla nas były. Jeśli dochodzi do momentu, w którym robisz to ze strachu albo z przyzwyczajenia, to jasny znak, że twój partner przejmuje w pełni kontrolę nad twoim czasem i jego użytkowaniem. A to może dążyć tylko do uzależnienia się od swojego toksycznego partnera.