Choć wiele osób uważa, że to tylko ja, prawda jest taka, że sezonowe wypadanie włosów istnieje i jest całkowicie normalne. Jeśli należysz do osób, które martwią się tym problemem, czytaj dalej, ponieważ dziś wyjaśnimy, dlaczego włosy wypadają wiosną i co można zrobić, aby temu zaradzić.

Często wypadają mi włosy, czy to normalne?

Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, m.in. stresem, niepokojem i czynnikami hormonalnymi, jednak praktycznie każdy z nas jest dotknięty tzw. sezonowym wypadaniem włosów. Chociaż wielu osobom kojarzy się on z jesienią, występuje również wiosną i jest całkowicie normalny. Chociaż możemy tego nie zauważać, włosy są stale odnawiane i w tych dwóch okresach następuje szczytowy wzrost ilości wypadających włosów, który zwykle mija po kilku tygodniach.

Zarówno jesień, jak i wiosna to czas zmian w godzinach naturalnego światła, co jest zauważalne w naszym cyklu biologicznym, ponieważ wpływa na rytm okołodobowy organizmu. W normalnych warunkach możemy być spokojni, ponieważ wypadające włosy zostaną odnowione przez nowe, proces ten może trwać około 3 miesięcy.
Dlatego należy zachować spokój, choć jeśli zauważymy, że utrata włosów przedłuża się w czasie lub że objętość utraconych włosów jest znacznie większa niż oczekiwana, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza, aby wykluczyć inne możliwe problemy.

Aby dowiedzieć się, czy wielkość wypadania włosów jest normalna, należy obserwować liczbę włosów, które tracimy dziennie. Jeśli zauważymy, że tracimy więcej niż 100-150 włosów dziennie i że dzieje się to w okresie dłuższym niż trzy tygodnie, czas udać się do specjalisty.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów na wiosnę?

Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, proces wypadania włosów wiosną i jesienią ma charakter sezonowy i jest całkowicie normalny, dlatego nie możemy go całkowicie uniknąć, możemy jednak podjąć szereg działań, aby w jak największym stopniu ograniczyć jego występowanie.

  1. Stosuj zrównoważoną dietę, co przyniesie korzyści nie tylko włosom, ale także paznokciom, ponieważ włosy i paznokcie są pierwszymi elementami, w których zauważasz brak składników odżywczych.
  2. Należy unikać zbyt ciasnych fryzur, takich jak kucyki i koki. Jeśli zwykle nosisz włosy zbyt ciasno, może to mieć wpływ na włosy. Ten rodzaj utraty włosów nazywany jest łysieniem trakcyjnym. Najlepiej nie przesadzać z tym typem fryzury i stosować na przemian inne, pozwalające na swobodne noszenie włosów.
  3. Codziennie wieczorem masuj skórę głowy. Pobudzi to krążenie krwi, co ułatwi dotarcie składników odżywczych do włosów. Aby wykonać taki masaż, należy wykonać go opuszkami palców, wykonując małe, okrężne ruchy na skórze głowy.
  4. Stosuj specjalne produkty hamujące wypadanie włosów, takie jak szampony i balsamy. Najlepiej zlecić je profesjonaliście, aby były najbardziej odpowiednie dla Twojego typu włosów.

Podsumowując, wypadanie włosów wiosną (a także jesienią) jest procesem całkowicie normalnym, choć warto mieć je na oku i jeśli zauważymy, że jest ono nadmierne, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć ewentualne problemy.

W międzyczasie możemy zastosować w praktyce te wskazówki, które podaliśmy, aby spróbować zatrzymać wypadanie włosów w jak największym stopniu.