Wiele osób myśli, że osoby, które nie jedzą mięsa nie mogą być zdrowie, ponieważ odpowiednie skomponowanie posiłków jest wręcz niemożliwe. Nie jest to prawdą, ponieważ w diecie roślinnej znajdziemy wiele produktów, które mają w sobie potrzebne do zdrowia witaminy i minerały. Nie ma też najmniejszego problemu w prawidłowym zbilansowaniu posiłku. Warto wprowadzić do diety strączki, które zapewnią nam białko, albo orzechy, które mają w sobie zdrowe tłuszcze. Warto też przynajmniej raz na jakiś czas sprawdzić czy nie mamy jakiś niedoborów. Jest jednak kilka rzeczy, które wszyscy wegetarianie i weganie koniecznie powinni suplementować.

Witamina B12

Niestety niewiele słyszy się o tym, że taką witaminę powinni suplementować wszyscy weganie i zdecydowana większość wegetarian. Znajdziemy ją jedynie w produktach odzwierzęcych. Jeśli więc zdecydowałeś się wykluczyć ze swojej codziennej diety mięso, ryby, mleko krowie lub jajka, to koniecznie udaj się do apteki i poproś o witaminę B12 do suplementowania. Jeśli od dawna czujesz ciągłe zmęczenie albo pojawiły się problemy w jamie ustnej, to może być to znak, że masz już niedobory. Warto tutaj jednak wspomnieć, że witamina B12 może być magazynowana przez nasz organizm. Możemy mieć rezerwy nawet na 5 lat! Warto to jednak sprawdzić podczas badania krwi.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Często można usłyszeć, że nienasycone kwasy tłuszczowe znajdują się jedynie w rybach i owocach morza. Warto tutaj jednak wspomnieć, że zdrowe tłuszcze znajdują się również w orzechach albo siemieniu lnianym. Niestety nie zawsze pamiętamy, żeby jeść je codziennie, a wkomponowanie ich w posiłki nieraz sprawia pewne trudności. Na całe szczęście możecie w dowolnej chwili wybrać się do apteki i zakupić specjalne tabletki do suplementacji. Na rynku znajdują się również takie w pełni wegańskie.

Pamiętajcie, żeby regularnie badać krew i sprawdzać ilość minerałów i witamin w organizmie. Jeśli przeszliście na dietę bezmięsną i nie czujecie się najlepiej, to jak najszybciej udajcie się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, a jeśli nie umiecie dobrze skomponować posiłku i wasza dieta nie jest pełnowartościowa, to szukajcie pomocy u dietetyków.