Ciąża jest wyjątkowym stanem w życiu kobiety, ponieważ wiąże się ze sporymi zmianami nie tylko w psychice, ale również w obrębie ciała.

Mowa tutaj zwłaszcza o powiększonych piersiach, przyspieszonym poroście owłosienia, przebarwieniach na twarzy, trądziku czy rozstępach zlokalizowanych na udach i brzuchu. W celu zniwelowania wymienionych objawów warto stosować odpowiednie kosmetyki.

Substancje pożądane i zakazane dla kobiet w ciąży

Każda kobieta będąca w ciąży powinna wybierać przede wszystkim produkty pielęgnacyjne opatrzone etykietą Instytutu Matki i Dziecka, ewentualnie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Są one bowiem doskonale przebadane pod kątem dermatologicznym (bezpieczne dla wrażliwej skóry). W ich składzie muszą znajdować się konkretne substancje odżywcze, takie jak:

  • witamina C – o działaniu antyoksydacyjnym
  • witamina E – o właściwościach regeneracyjnych
  • d-pantenol – łagodzący podrażnienia
  • ekstrakt z zielonej herbaty – redukujący nieestetyczne zmiany skórne
  • ceramidy – biorące udział w odbudowie bariery ochronnej i jednocześnie hamujące odparowywanie wilgoci
  • bromelinę, papainę i inne enzymy aktywne
  • naturalny olejek różany, słonecznikowy, migdałowy itp.

Serwis https://www.femine.pl/ podaje, że należy unikać kosmetyków zawierających retinoidy, kwasy, formaldehydy, parabeny i silnie skoncentrowane olejki eteryczne, gdyż substancje te mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu, a dodatkowo potęgować niechciane reakcje skórne.

Kobieta w ciąży – pielęgnacja poszczególnych partii ciała

Rozsądnym rozwiązaniem jest stosowanie przez cały okres ciąży produktów z filtrem UV, który zabezpieczają powierzchnię skóry przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych.

Do codziennej pielęgnacji twarzy najlepiej nadają się kremy nawilżające, sera, hydrolaty i żele myjące bogate w wyciągi roślinno-ziołowe. Z rozstępami i cellulitem można walczyć za pomocą preparatów wzmacniających włókna kolagenowe, czyli np. balsamów na bazie masła shea, oleju arganowego i oczaru wirginijskiego. Jeśli natomiast chodzi o biust, to dobrze jest smarować go dedykowanym kremem poprawiającym elastyczność i łagodzącym bolesne obrzmienia.