Niewiele osób wie, że kosmetolog i kosmetyczka to tak naprawdę dwa inne zawody. W innych sytuacjach powinniśmy wybrać wizytę u kosmetologa, a kiedy indziej u kosmetyczki. Sprawdźmy czym różnią się te dwie specjalizacje i do kogo powinieneś iść ze swoim problemem!

Wykształcenie

Jedną z największych różnic jest sposób kształcenia. O wiele prościej jest zostać kosmetyczką, ponieważ wystarczy do tego kurs, lub 2-letnie studium kosmetyczne. Całkowicie inaczej wygląda sprawa przy kosmetologu, który musi ukończyć przynajmniej 3-letnie studia wyższe, po których otrzyma tytuł licencjata, lub 5-letnie, po których zostanie magistrem. Jeszcze inna sytuacja jest przy dermatologu, który jest lekarzem i musi skończyć studia medyczne.

Kiedy wizyta u kosmetyczki?

Kosmetyczki zajmują się przede wszystkim zabiegami upiększającymi i poprawiającymi wygląd. To właśnie do nich możesz się wybrać, jeśli chcesz wyregulować brwi i nałożyć hennę, zrobić manicure, albo wybrać się na zabieg, który nawilży Twoją twarz. Teoretycznie kosmetyczka może zajmować się wykonywaniem takich samych zabiegów, jak kosmetolog, jednak ich wiedza teoretyczna jest zdecydowanie mniejsza. Warto więc sprawdzić wcześniej, czy w salonie kosmetycznym, do którego się wybieramy, obsłuży nas kosmetyczka czy kosmetolog.

Kosmetolog – kiedy się do niego wybrać?

O ile kosmetyczka bez problemu wykona zabieg henny albo manicure, to u kosmetologa najczęściej nie znajdziecie tego w ofercie. Tego specjalistę warto wybrać jeśli planujecie bardziej skomplikowane zabiegi, jak usuwanie zmarszczek albo redukcja cellulitu i rozstępów. Kosmetolog najczęściej również doradzi Wam w kwestii leczniczej. Oczywiście nie ma on aż tak rozbudowanej wiedzy jak dermatolog, ale będzie potrafił stwierdzić, czy dany problem można rozwiązać bez pomocy lekarza, czy jednak wizyta u niego jest niezbędna.

Nie ma co przesadzać i wybierać kosmetologa nawet do najmniejszego i najmniej skomplikowanego zabiegu pielęgnacyjnego, ale warto pamiętać o tych różnicach w kształceniu.