Stres jest dziś jednym z najbardziej wyniszczającym nas czynnikiem, a mimo to wielu z nas nie potrafi z niego zrezygnować. Cały czas przeplata się z naszym życiem domowym, szkołą czy karierą zawodową, a odcięcie się od niego często wydaje się wręcz niemożliwe. Coraz więcej młodych osób zapada na poważne choroby, które powstają za jego pomocą i wygląda na to, że nie uda nam się tego w przyszłości zmienić.

Uważasz, że jest się czym stresować

Wielu z nas wychodzi z niezdrowego założenia, że w naszym życiu musimy się czymś cały czas stresować. Niektórzy nawet uważają, że jego obecność motywuje ich do działania. Myślimy, że stres jest oznaką tego, że nam zależy albo że się przejmujemy, ale wcale nie musi tak być. Stresują nas coraz bardziej rzeczy z pozoru nieistotne albo w pełni zależne od nas. A im mocniej się stresujemy, tym gorzej reaguje na to nasz organizm.

Wielu z nas sądzi, że w pewnym momencie uodpornimy się na stres, ale w rzeczywistości praktycznie nigdy to nie nastaje. Jeśli sami nie zaczniemy nad sobą pracować, stres z nami wygra.

Inne osoby wywołują w Tobie stres

Być może to nie Ty jesteś osobą, która się stresuje, ale są to ludzie z twojego otoczenia. Bardzo często to inni, na przykład członkowie naszej rodziny, narzucają nam myślenie, które jest dla nas stresujące albo wymagają od nas, żebyśmy przejęli ich postawę.

W ten sposób często nie stresujemy się nawet swoimi sprawami, ale naszych bliskich. I o ile jest to czasami w pełni uzasadnione, zwłaszcza w przypadku choroby czy ciężkiej sytuacji finansowej, to w naszym życiu często zdarzają się osoby, które każą nam się zamartwiać wybitą kostką czy konkursem plastycznym, w którym udział bierze ich dziecko.

Boisz się wprowadzić ważnych zmian

Kiedy stres wiąże się z twoim stylem życia i wygląda na to, że dopóki nie zmienisz miejsca pracy albo nie rozstaniesz się ze swoim partnerem, nic się nie zmieni, to trzeba to zrobić. Jednak wiele osób się na to nie decyduje, bo zdają sobie sprawę z tego, że zmiany są bardzo trudne. Wiele osób nie jest w stanie nawet wyobrazić sobie swojego życia podczas zmian i po ich wprowadzeniu, nie mówiąc już o wcielaniu ich w życie.

W ten sposób sami wpędzamy się w skrajnie wykańczające środowisko, które tylko zwiększa poziom stresu w naszym organizmie. Tymczasem zmiana mogłaby być najlepszy, co jesteśmy w stanie dla siebie zrobić.